Ekskluzivno u AURORA BOLNICI

REZŪM™ je inovativna procedura namenjena muškarcima koji žele da se reše problema sa uvećanom prostatom, a ne samo da leče simptome.

Ova minimalno invazivna ambulantna procedura koristi vodenu paru da smanji veličinu prostate i obezbedi trajno olakšanje simptoma bez invazivne operacije. Vreme provedeno u bolnici iznosi par sati. Kliničke studije potvrđuju bezbednost i efikasnost REZŪM™ terapije, koja eliminiše potrebu za lekovima, istovremeno čuvajući seksualnu funkciju. Kod većine muškaraca poboljšanje je primetno unutar dve nedelje od procedure, dok se maksimalni efekat postiže u okviru tri meseca.

Šta je BHP?

Benigna hiperplazija prostate (BPH) predstavlja uvećanje prostate koje se javlja kod oko 50% muškaraca u 60. godini, a čak u 90% kod muškaraca u 85. godini života. Glavni simptomi su:

• Učestali nagoni za mokrenjem

• Učestalo noćno mokrenje

• Isprekidan mlaz mokraće

• Urgentna (neodložna) potreba za mokrenjem

• Istanjen mlaz mokraće

• Teško izmokravanje uz naprezanje

• Nepotpuno izmokravanje

Kako se ovi simptomi pojačavaju, kvalitet života muškarca može biti značajno smanjen.

Na korak do zdravlja - Benigna hiperplazija prostate

Kako funkcioniše REZŪM™ sistem?

REZŪM™ sistem predstavlja transuretralnu radiofrekventnu termalnu terapiju. Sistem koristi toplotnu energiju sterilne vodene pare, koja se u kontrolisanim dozama isporučuje direktno u region prostate sa uvećanim (hiperplastičnim) tkivom. Odumiranjem hiperplastičnog tkiva, dolazi do smanjenja veličine prostate i smanjenja pritiska na mokraćnu cev, što kao rezultat daje značajno olakšanje simptoma.

Kako se izvodi REZŪM™ procedura?

Tanak (uski) uređaj, sličan po obliku i veličini cistoskopu, plasira se transuretralno pod direktnom vizualizacijom i dovodi do prostatičnog dela uretre. Radiofrekventna snaga iz sistemskog generatora se primenjuje na induktivni kalem uređaja, koji se zagreva u kontaktu sa tkivom, te se para kondenzuje i prelazi tečno stanje, oslobađajući uskladištenu toplotnu energiju sadržanu u pari.

Ova toplotna energija se oslobađa direktno i kontrolisano u uvećano tkivo prostate, uzrokujući odumiranje hiperplastičnih ćelija. Pored toga, ovo oslobađanje energije izaziva denervaciju alfa adrenergičkih nerava i receptora u zoni tretmana, efikasno eliminišući kontraktilnu sposobnost tretiranog tkiva. Vremenom, odumrlo tkivo se apsorbuje odgovorom imunskog sistema, a smanjenje zapremine hiperplastičnog tkiva smanjuje kompresiju na uretru, čime se omogućava bolji protok urina.

Koji su benefiti of REZŪM™ tretmana?

• Alternativa doživotnom uzimanju lekova

• Očuvana seksualna funkcija

• Brzo povlačenje simptoma (primetno za dve nedelje, a maksimalni efekat unutar tri meseca)

• Ambulantna procedura

• Može se sprovesti u lokalnoj anesteziji

• Omogućava pacijentima da se vrate redovnim aktivnostima u roku od nekoliko dana

Koji su mogući neželjeni efekti?

Pošto je u pitanju minimalno invazivna (endoskopska) procedura, učestalost neželjenih efekata znatno je redukovana u pogledu na klasične hirurške invazivne procedure. Međutim, kao i kod bilo koje intervencije, neželjeni efekti se mogu javiti. Kod REZŪM™-a su te smetnje privremene. Najčešći neželjeni efekti su:

• Bolno mokrenje

• Krv u spermi i urinu

• Učestalo mokrenje

Ovi neželjeni efekti obično nestaju sami od sebe u roku od tri nedelje od procedure. Nelagodnosti se mogu ublažiti analgeticima, kao i toplim kupkama.

Naši eksperti

Asist. dr Boris Kajmaković