Prema Institutu za javno zdravlje Republike Srbije, karcinom debelog creva je na drugom mestu na listi najčešćih malignih (zloćudnih) tumora u našoj zemlji. Svake godine od ovog raka oboli približno 4500, a bitku izgubi više od 3000 ljudi.
Po učestalosti kod muškaraca nalazi na trećem mestu, posle raka pluća i raka prostate, a kod žena na drugom, posle raka dojke. Od raka debelog creva može da oboli praktično svako, ali se najčešće javlja u dobi između 50. i 75. godine starosti. Iako se ova vrsta raka tradicionalno smatra bolešću starijih ljudi, najnovija istraživanja pokazuju rastući broj obolelih koji nisu navršili 50-tu godinu života. Od sedam pacijenata, jedan je mlađi od 50 godina, a u momentu dijagnoze, rak se već nalazi u poodmaklom stadijumu, proširen na limfne čvorove i druge organe. Delimičan uzrok ovome leži u činjenici, da se bolest kod ovih mladih pacijenata dijagnostikuje tek kada se pojave prve smetnje, kao što su gasovi, krvave stolice, anemije i sl.
Kada se govori o prevenciji i ranom otkrivanju raka, misli se kako na primarnu, tako i na sekundarnu profilaksu.
Primarna profilaksa - Stil života
Prevencija nastajanju adenoma (polipa), a samim tim i raka debelog creva, je prvenstveno zdrav način života. Uravnotežena ishrana, zdrava telesna težina i fizička aktivnost, dokazano imaju izuzetno važnu ulogu u prevenciji nastanka ove zloćudne bolesti. Postoje pretpostavke da se zdravim načinom života 50-70% svih slučajeva raka debelog creva može sprečiti.
ISHRANA: Postoje brojna istraživanja koja su potvrdila usku povezanost između načina ishrane i rizika nastanka raka debelog creva. Svakodnevna ishrana, bogata biljnim vlaknima, unešenih kroz voće i povrće, konzumacija ribe, unos minerala poput kalcijuma i sl., u svakom slučaju može smanjiti rizik od pojavljivanja ove bolesti. Postoje podaci da se na svakih dodatnih 10g vlakana, rizik od raka smanjuje za 10%. S druge strane, ishrana pretežno zasnovana na konzumaciji crvenog mesa i mesnih prerađevina, kao i preterani unos alkohola značajno povećavaju rizik.
PREKOMERNA TELESNA TEŽINA: Prekomerna telesna težina, naročito u slučajevima gde su povezani sa povećanim masnim naslagama u predelu abdomena, dokazano povećavaju rizik za pojavu raka debelog creva. Uzroci pojave ovog efekta još nisu u potpunosti razjašnjeni. Na ovu temu postoje brojne debate, koje kao potencijalni uzrok navode promene metabolizma masti i šećera, usled nagomilavanja telesne masti, ali i o uticaju različitih hormona, kao što su insulin i steroidni hormoni, na rast tkiva u organizmu. Iz ovog razloga je veoma važno održavati zdravu telesnu težinu, sa što manjim procentom masnih naslaga u delu stomaka.
FIZIČKA AKTIVNOST: Redovna fizička aktivnost pozitivno doprinosi sprečavanju nastanka adenoma (polipa) i raka debelog creva. Čak i u slučajevima kada je već došlo do oboljenja, fizička aktivnost ima povoljan efekat na dalji tok razvoja bolesti. Kada se govori o zloćudnim tumorima debelog creva, dokazano je da intenzivna fizička aktivnost, u trajanju od 7 i više sati nedeljno, za 40% snižava rizik od pojave raka debelog creva.
Sekundarna profilaksa - Preventivni pregledi
Sekundarna profilaksa podrazumeva preventivna testiranja zdravih osoba, bez prisutnih simptoma i znakova bolesti, radi otkrivanja promena (najčešće adenoma tj. polipa, koje prethode nastanku raka) ili raka u ranoj fazi.
Cilj sekundarne profilakse nije samo otkrivanje raka u ranom stadijumu bolesti. Još veći naglasak se stavlja na pravovremeno otkrivanje početne dobroćudne promene u unutrašnjosti creva. Identifikacijom dobroćudnih promena, koje imaju potencijal da pređu u zloćudne, i njihovim blagovremenim uklanjanjem sprečava se nastanak raka.
U okviru programa za rano utvrđivanje raka rade se imunohemijski testovi za otkrivanje krvi u stolici, koji su brzi i jednostavni. Pored toga, zlatni standard u preventivnoj dijagnostici ovog oboljenja jeste kompletna kolonoskopija. Kolonoskopija omogućava najtačniji pregled cele sluzokože debelog creva. Pored pregleda, kolonoskopijom je moguće bezbolno ukloniti polipe, pa je time kolonoskopija u brojnim slučajevima i definitivna terapija. Pored tumorskih promena, pregledom se mogu otkriti i druge bolesti creva.
Preventivni dijagnostički pregledi i rano otkrivanje raka debelog creva znatno uvećavaju šanse za preživljavanje pacijenata. Godišnja kontrola stolice radi otkrivanja skrivene krvi bi, nakon navršene 40. godine života trebala da se podrazumeva, isto kao i petogodišnja kontrolna kolonoskopija nakon navršene 50. godine života. Ovo su preporuke za osobe koje spadaju u grupu sa prosečnim rizikom od dobijanja raka debelog creva. Osobe koje u svojoj bližoj porodici imaju istoriju raka debelog creva, trebale bi da urade prve preventivne dijagnostičke preglede 5 godina pre životnog razdoblja., u kome je članu porodice dijagnostikovana bolest.
Naši eksperti
Prof. dr Miljan Ćeranić
specijalista opšte hirurgije
Prof. dr Dragutin Kecmanović
specijalista opšte hirurgije
Prof. dr Maja Pavlov
specijalista opšte hirurgije
Prim. dr Goran Ivić
specijalista opšte hirurgije
Prof. dr Aleksandar Karamarković
specijalista opšte i digestivne hirurgije
Prof. dr Dragan Radovanović
specijalista opšte hirurgije
Ass. dr Miljan Milanović
specijalista opšte hirurgije
dr Stojan Latinčić
specijalista opšte hirurgije
Cenovnik
- Specijalistički pregledi
-
Specijalistički pregled
Pregled kod hirurga
7.000,00
Pregled kod hirurga - Profesor
8.000,00
Pregled kod Prof. dr Dragutin Kecmanović
14.000,00
Pregled kod Prof. dr Maja Pavlov
10.000,00
Kontrolni pregled kod hirurga
6.000,00
Kontrolni pregled kod hirurga - Profesor
7.000,00
-
Proktološki pregled
6.000,00
Proktološki pregled (Prof. dr Miljan Ćeranić)
10.000,00
Proktološki pregled sa anoskopijom
9.000,00
Proktološki pregled sa anoskopijom (Prof. dr Miljan Ćeranić)
10.000,00
Proktološki pregled sa anoskopijom (dr Srđan Radibratović)
5.000,00
Proktološki pregled sa rektoskopjom (Prof. dr Miljan Ćeranić)
10.000,00
Kontrolni proktološki pregled
7.000,00
Kontrolni proktološki pregled (dr Srđan Radibratović)
4.000,00
-
Navedena cena za kontrolni pregled se odnosi na pregled učinjen u roku od 15 dana u odnosu na prethodni.
- Dijagnostika
-
Kolonoskopija bez analgosedacije
16.000,00
Kolonoskopija u analgosedaciji
23.000,00
{ -
Kolonoskopija se obavlja u Specijalnoj internističkoj bolnici "Vesalius". Prikazana cena je preuzeta iz cenovnika našeg partnera.
- Operacije
-
TAMIS polipektomija
411.250,00